the-jessica-smith

Jessica Smith Smith itibaren Yogana, Oaxaca, Meksika itibaren Yogana, Oaxaca, Meksika

Okuyucu Jessica Smith Smith itibaren Yogana, Oaxaca, Meksika

Jessica Smith Smith itibaren Yogana, Oaxaca, Meksika

the-jessica-smith

Gerald N. Lund'un "Krallık ve Taç" (Balıkçılar) serisini beğendiyseniz, bu kitabı beğeneceksiniz. Gerçek bir olay üzerine kurulu gerçek ve kurgusal karakterler var - bu hikayede, Mesih'in ölümü ve dirilişi. Ana karakter Pilatus'un yeğeni olan (Atticus) 'u bildiğimiz centurion'un karısıdır. Zevk aldım. İlham verici ve dokunaklı. Yazar, büyük mesih / ilham verici kitaplar yazan Jannete Oke - ("Love Come Softly")

the-jessica-smith

Diğer insanların yorumlarını okuduktan sonra, bu kitabı sevmemek konusunda biraz daha iyi hissediyorum. Bu kitabın tamamının son 50 sayfaya bağlı olduğunu ve son 50 sayfanın etkili olabilmesi için ilk 150'nin gerçekten köy için "yaşamda bir gün" olarak hizmet etmesi gerektiğini anlıyorum. Okuyucunun, sonunda misyonerler ile gelen değişiklikleri tam olarak anlayabilmek için, bu insanlar için hayatın ilginç zamanlarda veya ilgisiz zamanlarda nasıl gittiğini anlaması gerekiyor. Bunu anlıyorum, ama dürüstçe, eğer bir sınıf ödevi olmasaydı kitabı bitirmezdim. İyi bir sürüş planına ihtiyacım var / istiyorum ve bu kitap bu şekilde çalışmıyor. Misyonerlerin ve Köylülerin birbirlerine karşı tasvir edilme şekli ilginçti. Genellikle "bunlar iyi adamlar ve bunlar kötü adamlar" vibe beklersiniz, ama gri bir alan vardı. Bunu sevdim.

the-jessica-smith

A sequel to Whales on Stilts! M.T. Anderson is so weird, and I totally love it. It's bizarre and hilarious and generally makes no sense, but that's probably for the best.

the-jessica-smith

i don't know

the-jessica-smith

very poetic, but ... I really wanted to strangle the man...

the-jessica-smith

Baccano! - 1930: The Rolling Bootlegs Don't let anybody tell you there's no future in a life of crime, because some rackets can last forever. But we'll get around to all that immorality jazz later. A mafia turf war is raging on the mean streets of the Big Apple, a place where regular jacks bounce between backdoor speakeasies and the breadline. But this caper isn't about a simple gangland brawl. It's about hoods who can't seem to die proper after catching a bullet or five between the eyes. Sadistic hit-men and their dames, mad bombers making a bang, monsters going bump and soul sucking alchemists bootlegging an elixir that can grant a man eternal life. Just remember, Baccano! isn't about beginnings and ends. It's about the twists and turns, bub. There may be one event but there are as many stories as there are people involved. Paths don't cross in this story - they collide. Every Dick and Jane plays the lead and it's going to be a bumpy ride. The best part of this story is the collection of characters that are present. There is no single main character in this series, often switching between different characters. A good reader can catch all the various details that connect all the characters. Everyone is distinguishable both personality-wise and visually. The same events are retold by various characters without becoming dull. It's amazing how even the slightest little concidence that seemed so uninportant can be a major connection among the multiple characters.

the-jessica-smith

It gave me a very clear view into a girl's life where she was being judged.